ציצית נועם

שאלות ותשובות

ציצית נועם עשויה מ-100% צמר כבשים בדיוק כמו ציצית צמר רגילה. ישנם מספר הבדלים שגורמים להבדל הגדול בתחושה בין 2 הסוגים : 1) ציצית נועם עשויה בסריגה ולכן היא גמישה כמו בד טריקו ואף יותר. 2) ציצית נועם עשויה מסיבי צמר דקים יותר ומזן כבשים שנותן צמר עדין יותר (כבשי מרינו) 3) ציצית נועם עוברת תהליך ריכוך שנותן לבד את התחושה הנעימה שלו.

עובי הבד וצפיפות החוטים שבו הוא גורם מרכזי בתחושת הנוחות של כל בגד. ציצית נועם מיוצרת ב-2 צפיפויות בד שונות – בד דק ובד קליל שהוא עם צפיפות חוטים נמוכה יותר. הבד הקליל שוקל רק 2/3 מהבד הקל ולכן הוא קל יותר ואורירי יותר. מהסיבה הזו הוא גם עדין יותר ועל כן יש להתנהג איתו בזהירות ולכבס אותו ביד, למשל. מכיוון שלכל אחד מהבדים יש יתרונות וחסרונות אנו מציעים ללקוחותינו את האפשרות לבחור לעצמם את זה שמתאים להם ביותר.

הבד שממנו עשויה ציצית נועם הוא בד עדין ודק יותר מאשר ציצית צמר רגילה ולכן הוא מתבלה מהר יותר. עם זאת יש לזכור שציצית צמר רגילה סופגת ריחות והיא נהיית כעבור זמן קצר שחורה וקשה כך שאי אפשר באמת להנות ממנה לאורך זמן.

ציצית נועם עשויה מ-100% צמר כבשים. הצבע הטבעי של צמר כבשים הוא צהבהב. הבד עובר אמנם תהליך הלבנה אולם אפשרויות ההלבנה מוגבלות מכיוון שהן פוגעות ברכות ובנעימות של הבד.

הרגשה היא ענין סובייקטיבי אבל רוב האנשים שניסו את ציצית נועם מדווחים על בד מאוד נעים ורך אפילו יותר מכותנה. לציצית נועם יתרון חשוב על ציציות כותנה (מעבר להידור ההלכתי) בכך שהיא כמעט ולא סופגות זעה ולכן אין צורך להחליף אותה כל יום אפילו למי שמזיע הרבה.

הצמר שבו משתמשים לייצור ציצית נועם הוא צמר איכותי במיוחד (מכבשי מרינו המשמשים בעולם לייצור בגדי נוחות יוקרתיים). בנוסף תהליך הייצור מורכב כדי לתת לבד את הרכות והנעימות שלו. נתונים אלו גורמים לעלות ייצור גבוהה יותר של הבגד.

לכל המוצרים של ציצית נועם יש הכשר של הרב אריה לוין שליט"א ראש מחלקת תשמישי קדושה ברבנות תל אביב. למוצרים "גופציצית" ממידה S ומעלה ו"ציצית" ממידה 5 ומעלה יש גם הכשר של בד"צ בית יוסף. ציצית ניצחון (ציצית חיילים ירוקה) וגופיות ציצית נועם לילדים הם בהכשר הרבנות בלבד. הכשרות של גופי ההשגחה היא על הבגד בלבד (לא עם הפתילים או הקשירה)
כשרות על בגד הצמר חשובה כדי לוודא מספר דברים:
א. הבגד עשוי אכן ב-100% צמר ולא מעורב בו חומר אחר.
ב. אין פשתן בסביבת הייצור על מנת שלא להכשל באסור שעטנז ח"ו. לצורך כך נמצא משגיח מטעם גופי ההשגחה במפעל הייצור ובודק שאכן מדובר בצמר בלבד.
ג. צורת ומידות הבגד כשרה ומהודרת : מיקום הנקבים לפתילים, אורך ורוחב הבגד, שיהיה מרובה העומד על הפרוץ בפתח הצואר, שבגופית ציצית רוב הבגד יהיה פתוח ועוד.

הפתילים שאנחנו קושרים הם עבודת יד בהשגחת בד"צ העדה החרדית. פתיל תכלת מייוצר במפעל "פתיל תכלת" ובהשגחה שיש להם (ניתן לבדוק באתר שלהם). הקשירה נעשית ע"י בחורים יראי שמיים. יודגש כי השגחת גופי הכשרות היא רק על הבגד ולא על הקשירה.

אחת המטרות בייצור של ציצית נועם היא להקל על הטיפול בבגד. ולכן את הציציות מהבד הדק ניתן לכבס במכונת כביסה בחום נמוך. הבד הקליל שהוא עדין יותר עלול להפגע במכונת כביסה ולכן ניתן לכבס אותו ביד בלבד. בכל מקרה הייבוש נעשה בתליה בלבד.
ציצית ניצחון המיועדת לחיילים עמידה יותר ועל כן בנוסף לכך שהיא ניתנת לכביסה במכונה ניתן לייבש אותה במייבש כביסה בחום נמוך.
בכל מקרה, את כל מוצרי ציצית נועם אסור לכבס עם חומרים מלבינים מכל סוג, כולל כאלה שמיועדים במיוחד לציציות צמר. החומרים האלה עלולים לגרום לפרוק כימי של הבד וליצירת חורים. כמו כן אסור לנקות בניקוי יבש מאותה סיבה.

סרטון הדרכה

צפו בסרטון ההדרכה של ציצית נועם המסביר את האפשרויות השונות של ציצית נועם כדי לעזור לכם לבחור את הדגמים:
דגם גוף ציצית (חולצה בלי שרוולים, עם פתח צוואר מעוגל, בד דק, גמיש ונעים למגע על הגוף)
דגם 4 כנפות (עם פתח צוואר וחריץ מקדימה, כמקובל ב- 4 כנפות, בד קליל, בדומה לגוף ציצית, עם צפיפות כ- 2/3 מהבד הדק, בד אוורירי וקל ומכאן שמו).